Jak stworzyć skuteczne, efektywne szkolenie uwzględniając umiejętności i dostępne narzędzia?

Efektywność szkoleń. Źródła inspiracji. Digital Learning. Projektowanie szkoleń.

e-learning Opublikowano: 9 marca 2018, NR 6/2018

Practical Events: Na konferencji E-learning i Zarządzanie Wiedzą 2018 opowiesz o tym jak stworzyć skuteczne szkolenie uwzględniając umiejętności i dostepne narzędzia. Co chciałbyś przekazać uczestnikom?

Paweł Piłka: W mojej pracy nauczyłem się, że to co dla niektórych jest oczywiste dla innych takie być nie musi. Z perspektywy czasu wiem, że zrozumienie projektu, potrzeb biznesu i tematyki jest kluczowe. Środowiska szkoleniowe w firmach są niesamowite, pełne kreatywnych i ambitnych ludzi. Naszym zadaniem jako twórców materiałów edukacyjnych jest to aby te pomysły ujarzmić i zrealizować w spójny, logiczny i efektywny sposób. Dlatego kluczowe jest zrozumienie co jest a co nie jest możliwe. Na co nas stać a co jest poza zasięgiem naszych (patrz: firmowych) zasobów. Nieraz szukamy skomplikowanych rozwiązań prostych problemów – zupełnie niepotrzebnie. Zawsze rozpoczynam projektowanie szkolenia pytaniem „Jak można to zrealizować w najprostszy, ale zarazem efektywny i fajny sposób”.

 

PE: Skąd czerpiesz pomysły na kolejne, ciekawe szkolenia?

Paweł Piłka: Prawdą jest, że tworzenie szkolenia nie jest pracą indywidualną. Rozmowa z klientem jest kluczowa, aby zrozumieć potrzebę. Jeśli dobrze rozumiesz co jest potrzebne to pomysły pojawiają się naturalnie. W moim przypadku im bardziej zgłębiam temat, tym więcej pomysłów przychodzi mi do głowy. Staram się te pomysły spisywać, dzielić się nimi. Informacja zwrotna od współpracowników jest równie bezcenna.

 

PE: Twoja praca to również Twoja pasja. Co jest Twoim kluczem do sukcesu i satysfakcji z pracy?

Paweł Piłka: Jestem osobą z artystyczną duszą, która wychowała się w rodzinie informatyków. Zawsze ciągnęło mnie do pracy na pograniczu humanizmu i technologii. Praca w obszarze Digital Learning jest dokładnie tym co pozwala mi się realizować twórczo, jednocześnie motywując do codziennego kontaktu z nowymi technologiami. Mówiąc prościej: robię to co lubię i lubię to co robię.

 

PE: Jaki jest Twój największy cel zawodowy?

Paweł Piłka: Moim celem zawodowym jest tworzenie. Tylko tyle i aż tyle. Mam w sobie ogromne pokłady twórczej pasji i lubię to wykorzystywać, żeby pomagać innym. Każdego dnia staram się wykonywać swoją pracę lepiej – i to jest kierunek, w którym obecnie zmierzam. Dlatego mogę powiedzieć, że czuje się spełnionym zawodowo człowiekiem. Jednak nie stawiam wszystkiego na jedną kartę. Lubię jak życie mnie zaskakuje.

 

PE: Od czego Twoim zdaniem zależy efektywność szkolenia?

Paweł Piłka: Od zrozumienia potrzeb. Jeśli dokładnie rozumiemy gdzie leży problem, mamy dużo większe szanse na znalezienie efektywnego rozwiązania. Dlatego tak duży nacisk kładę na pytanie „Dlaczego?”. Zadawanie pytań, często trudnych i niechcianych jest niezbędne. Prawda jest taka, że zadając właściwe pytania okazuje się, że np. dyrektor sam nie rozumie potrzeb swoich pracowników a zakłada z góry, że zna rozwiązanie, stawiając nas w roli odtwórców. To błędne koło i naszym obowiązkiem jest takie błędne koło przerwać.

 

PE: Jakie są Twoje ulubione sposoby na zwiększanie własnej skuteczności?

Paweł Piłka: Lubię się śmiać. Lubię traktować pracę jak przygodę. Za dużo w korporacjach patosu, niepotrzebnego, międzyludzkiego dystansu. Staram się te odległości skracać, traktować wszystkich na równi. Parafrazując Simon’a Sinek: Ludzie pracują dla ludzi, nie dla firm. Dlatego dobre relacje, pozytywna atmosfera i dystans do świata jest tym co daje mi energię do działania.

 

PE: Zawodowe motto”?

Paweł Piłka: Znajdź taką pracę, żebyś nigdy rano nie żałował, że musisz do niej wstać.

 

PE: Dziękuję za rozmowę – do zobaczenia na spotkaniu.

Rozmowę przeprowadziła Anna Gierko
Conference & Learning Designer w Practical Events

Paweł Piłka

Nazywam się Paweł Piłka. Od ponad 8 lat związany jestem z szeroko pojętą branżą Digital Learning’u lub bardziej klasycznie: e-learning'u. Zaczynałem jako osoba odpowiedzialna za systemy i narzędzia wspierające edukację w PwC. Obecnie wspieram największą kancelarię prawniczą na świecie we wdrażaniu efektywnych rozwiązań szkoleniowych. W ciągu lat nauczyłem się, że ciągła chęć doskonalenia, szczere zainteresowanie tematyką i ludźmi z nią związanych a przede wszystkim szeroko rozumiany "fun" jest kluczem do sukcesu i satysfakcji z tej pracy. Co poza tym? Prywatnie jestem ojcem trójki synów, co samo w sobie stanowi nie lada wyzwanie, ale daje również nieskończone okazje do odkrywania siebie i poznawania świata od nowa. W niewielu wolnych chwilach uwielbiam nagrywać video, oglądać e-sport i przede wszystkim podróże małe i te duże.

Nowe szkolenie

close-link

Newsletter

Zapisz się do newslettera

- otrzymuj informacje o aktualnych

wydarzeniach i promocjach!

Dziękujemy, że jesteś z nami!
Wkrótce się skontaktujemy.

close-link