Jak działa samodzielna windykacja online?

Kto może zastosować windykację online?

windykacja Opublikowano: 22 lutego 2016,

A: Jak działa samodzielna windykacja online?
M: Bardzo prosto. Przedsiębiorca posiadający zaległą fakturę wprowadza dane z tej faktury do sytemu lub jednym kliknięciem importuje je ze swojego systemu księgowego. Dalej już system podpowiadam mu jakie kroki ma podjąć, żeby szybko odzyskać należność. Dobry system oferuje nie tylko wysłanie wezwań do zapłaty w każdej możliwej formie (email, SMS, pisemnie) ale także daje możliwość generacji pozwów czy wniosków egzekucyjnych bez potrzeby angażowania zewnętrznej firmy windykacyjnej czy prawników. Nieodzowna jest też giełda wierzytelności i możliwości jakie dają negocjacje online.

 

A: Jakie są korzyści korzystania z tego rozwiązania?
M: Aplikacja zdecydowanie obniża koszty windykacji i czas. Można sobie wyobrazić jak dużo czasu oszczędzamy w momencie, gdy krótka chwila wystarczy żeby wysłać dłużnikowi wezwania do zapłaty z systemu, a sama generacja pozwu wraz ze złożeniem go w e-sądzie to kwestia kilku minut. Nie musimy tracić czasu na szukanie prawnika czy firmy windykacyjnej, podpisywać umowy i czekać aż firma windykacyjna podejmie pierwsze kroki.
Oprócz oczywistych korzyści finansowych i czasowych dzięki aplikacji do windykacji online mamy dostęp też do nowoczesnych narzędzi np.: do negocjacji online. Z naszych statystyk wynika że prawie połowę spraw użytkownicy odzyskują w drodze negocjacji z dłużnikiem na etapie przed sądowym.

A: Jak to działa?
To, proste. Wierzyciel rozpoczyna w systemie negocjacje. Strony mają tyle czasu ile chcą żeby się dogadać, zazwyczaj jest to 7 dni. Moduł jest bardzo wygodny i nie naraża dłużnika i wierzyciela na stresujące rozmowy na żywo czy telefonicznie. Nie trzeba także nic wysyłać pocztą. Dostęp do panelu negocjacji dłużnik może otrzymać na email. Dłużnicy i nasi użytkownicy bardzo chętnie korzystają z tego rozwiązania, szczególnie że finalnie system generuje umowę ugody którą strony mogą podpisać żeby mieć zabezpieczenie rozłożenia płatności na raty czy umorzenie części zobowiązania.

 

grafika1

 

A: Czy są potwierdzone opinie o zwiększeniu i poprawie procesu odzyskiwania należności?
M: Zdecydowanie tak. Nasi użytkownicy nie tylko odzyskują wierzytelności samodzielnie ale też pierwszy raz windykują kwoty które zawsze były za niskie żeby je windykować.
Weźmy pod uwagą sprawy np.: poniżej 2000 zł. Czy taką sprawę weźmie do obsługi firma windykacyjna czy kancelaria prawna? Niestety nikomu się to nie opłaca, a przecież takich spraw jest najwięcej na rynku. Nikt też nie będzie współpracował z przedsiębiorcą który ma kilka takich spraw. Firmy windykacyjne mogły by obsługiwać takie sprawy ale pod warunkiem, iż taki przedsiębiorca przekazywałbym dziesiątki taki spraw miesięcznie. W przeciwnym wypadku firmy wymagają dużych opłat wstępnych za przyjęcie takiej sprawy, a najwcześniej w ogóle nie obsługują takich spraw.

 

A: Kto może zastosować windykacje online?
M: Każdy przedsiębiorca mający dostęp do Internetu. Nasz przeciętny użytkownik to średnia firma obsługująca po 5-8 spraw w systemie. Rekordziści mają ponad 150 spraw w windykacji.

 

A: Jakie środki należy przeznaczyć na wprowadzenie tego procesu do swojej firmy?
M: Cały proces począwszy od negocjacji, wezwania do zapłaty poprzez pozew do sądu czy e-sądu po postępowanie egzekucyjne to koszt około 80 zł. Niebawem jednak upraszczamy model rozliczeniowy i nie będzie już płatności za czynność a jedna zryczałtowana opłata za całą sprawę. To zdecydowanie uprości cennik i będzie taniej, bo koszt kompleksowej obsługi spraw będzie grubo później 50 zł. Tak wiec to nie tylko rewolucja technologiczna ale także cenowa.
Pamiętajmy też o ustawie o transakcjach handlowych która pozwana nam na obciążanie dłużnika kwotą będącą równowartością 40 euro za koszty windykacji nawet jeżeli takich kosztów nie ponieśliśmy. Oznacza to, iż w ostatecznym rozliczeniu przedsiębiorca może nawet zyskać na procedurze windykacyjnej. W większości jednak przypadków ta kwota zostaje częściowo umorzona przez wierzyciela.

Mateusz Jakóbiak

Vindicat to spółka będąca pionierem w tworzeniu rozwiązań online, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności.

Nowe szkolenie

close-link

Newsletter

Zapisz się do newslettera

- otrzymuj informacje o aktualnych

wydarzeniach i promocjach!

Dziękujemy, że jesteś z nami!
Wkrótce się skontaktujemy.

close-link