Jak motywować pracowników do korzystania z e-learningu?

Motywowanie pracowników do korzystania z e-learningu. Złoty środek na zapobieganie rotacji pracowników.

e-learning Opublikowano: 24 stycznia 2017,

Practical Events: Podczas swojego wystąpienia opowiedzą Państwo o programie rozwojowym przygotowanym dla pracowników stacji BP w Polsce. Narzędzie z którego korzystacie to e-learning. Skąd pomysł i inspiracja, aby zdecydować się właśnie na to rozwiązanie?

Krzysztof Krzyczyński: Najważniejsze w naszym programie rozwojowym było połączenie różnych aktywności, nie tylko e-learningu, zarówno po stronie centrali jak i samych kierowników stacji. E-learning jest oczywiście ważnym dla nas narzędziem choćby z racji możliwości dotarcia do naszych odbiorców w krótkim czasie i na bardzo szeroką skalę. Natomiast obecność innych sposobów dostarczania wiedzy sprawia, że program jest bardziej różnorodny i skuteczny. A od kiedy zaliczanie pakietów e-learningowych jest jednym z warunków zdobywania poszczególnych szczebli Ścieżek Kariery – nasi pracownicy częściej zaglądają do szkoleń multimedialnych.

 

PE: Jak motywujecie pracowników do korzystania z e-learningu?

Monika Sak: Tworzymy ciekawe kursy 🙂 Są one niedługie i przede wszystkim – bardzo praktyczne. Tworząc je – sami świetnie się przy tym bawimy. I wierzymy, że właśnie ten czynnik jest tym co najbardziej przyciąga naszych pracowników do e-learningu. Nie bez znaczenia są również zasady naszych Ścieżek Kariery i zapewne część użytkowników trafia na platformę e-learning właśnie dlatego, że zainteresowani są samym programem. Potem każdy, kto to zajrzy – przekonuje się, że obsługa platformy nie jest skomplikowana, a kursy są warte ukończenia.

PE: Czy znaleźliście „złoty środek” na zapobieganie rotacji pracowników?

K.K.: Rotacja jest naturalnym i nieuniknionym zjawiskiem. Problemy zaczynają się kiedy jej skala staje się problematyczna i – nie ukrywajmy – bardzo kosztowna. To co między innymi na pewno motywuje ludzi do pozostania w firmie to możliwość rozwoju i atmosfera w pracy i na to wpływ ma Dział Szkoleń. Jako dział szkoleń skupiamy się na czynnikach, na które mamy wpływ – stwarzamy możliwość rozwoju dostosowując ofertę szkoleń do każdego stanowiska. W proces rozwoju sprzedawcy bardzo mocno angażujemy kierownictwo stacji, dzięki czemu stworzyliśmy zaplecze lokalnych ambasadorów naszego programu. Mamy też specjalną ofertę dla kierowników, bo wierzymy, że ich codzienna praca z załogami również ma wpływ na rotację. Program jest całkiem nowy – trwa niecały rok i ciągle jest modelowany. Pakiety możliwości rozwojowych cały czas się poszerzają, a my zbieramy dane, aby w przyszłości móc stwierdzić czy nasze założenia pokryły się z rzeczywistością.

PE: Tworzycie wiele kursów multimedialnych – jakimi wskazówkami w tej dziedzinie moglibyście obdarzyć osoby, które dopiero wchodzą na tę ścieżkę i zaczynają budować szkolenia?

K.K.: Staramy się bardzo żeby nie próbować zmieścić w kursie wszystkiego 🙂 Eksperci mają skłonność do dzielenia się całością swojej wiedzy, więc pilnujemy bardzo żeby brać pod uwagę realne potrzeby końcowego użytkownika. Budujemy też kursy, które pokazują rzeczywistość w której pracują nasi odbiorcy, żeby czuli że kurs jej właśnie dotyczy. Do smaku dodajemy jeszcze trochę multimediów, sporą dawkę kreatywności i kurs gotowy. Kursy tworzymy od kilku lat i porównując nasze początki i ostatnie projekty – możemy jednoznacznie stwierdzić, że nasze podejście do tworzenia kursów zmieniło się.

 

PE: Jak oceniacie e-learning na polskim rynku? Czy obraliśmy dobry kierunek?

M.S.: Obszar związany z kursami multimedialnymi cały czas się rozwija. Tak naprawdę jest ściśle powiązany z rozwojem technologii. Im więcej możliwości technicznych na rynku – tym więcej możliwości kreowania dobrej jakości kursów. Coraz więcej osób posiada dostęp do Internetu – w 2015, wg GUS, aż 75% gospodarstw domowych w Polsce miało dostęp do Internetu. I będzie coraz lepiej! Młode pokolenie nie wyobraża sobie funkcjonowania bez urządzeń mobilnych. To aktualny kierunek nazwany „mobile-learning”. Programy do tworzenia kursów posiadają nowe funkcjonalności dostosowane do tych urządzeń. Jakkolwiek nie nazwiemy sposobów szkolenia multimedialnego – wszystko opiera się na jak najlepszym i najszybszym przekazie wiedzy. Jeżeli chodzi o efekt każdego rodzaju szkolenia- według nas – od początku istnienia jakiegokolwiek systemu edukacji – każdy nauczy się czegoś jeżeli tylko będzie chciał. Człowiek odpowiednio zmotywowany – jest w stanie osiągnąć wszystko.

 

PE: Dziękujemy za rozmowę. Po więcej szczegółów zapraszamy na konferencję e-learning i zarządzanie wiedzą II edycja 🙂

Nowe szkolenie

close-link

Newsletter

Zapisz się do newslettera

- otrzymuj informacje o aktualnych

wydarzeniach i promocjach!

Dziękujemy, że jesteś z nami!
Wkrótce się skontaktujemy.

close-link