Edukacja – Jak e-learning oraz otwarte zasoby kształcą przyszłych pracowników?

Edukacja to obecnie wielkie wyzwanie. Jeśli nie zmienimy sposobu nauczania, za 30 lat będziemy mieli kłopoty. Metody nauczania i rzeczy, których uczymy, pochodzą sprzed 200 lat - mówił podczas Światowego Forum Ekonomicznego Jack Ma...

e-learning Opublikowano: 21 lutego 2019, Artykuł 8/2019

Edukacja – jak e-learning oraz otwarte zasoby kształcą przyszłych pracowników? 

“Edukacja to obecnie wielkie wyzwanie. Jeśli nie zmienimy sposobu nauczania, za 30 lat będziemy mieli kłopoty. Metody nauczania i rzeczy, których uczymy, pochodzą sprzed 200 lat” – mówił podczas Światowego Forum Ekonomicznego Jack Ma, twórca e-handlowego mocarstwa Alibaba oraz jeden z najbogatszych Chińczyków.

A jak wygląda edukacja w Polsce? Nasz obecny system edukacji powstał na początku XIX wieku w państwie pruskim, które przeżywało rozkwit industrializacji. Zadaniem ówczesnego systemu było tworzenie obywateli przygotowanych głównie do pracy w fabrykach. Model ten obowiązuje w szkołach po dziś dzień. Istnieje wiele badań z dziedziny psychologii i neuronauki,  które określają panujący model jako nieskuteczny, a wręcz szkodliwy dla rozwoju mózgu. Mimo to istnieje wiele osób i organizacji, które wykonują ogromną pracę, aby dostarczać wysokiej jakości materiały edukacyjne. Pamiętam swoje zdziwienie, gdy dowiedziałem się, że tak wiele rozwiązań, z których korzystam, to materiały całkowicie darmowe. Kto z nas nigdy nie skorzystał z Wikipedii? Śmiem twierdzić, że prawie każdy 🙂

Sposób wykorzystywania materiałów znajdujących się w sieci określa typ jej licencji. W 2001 roku w Stanach Zjednoczonych powstała organizacja Creative Commons, które postawiła sobie za zadanie uzyskanie kompromisu pomiędzy ochroną praw autorskich, a dzieleniem się twórczością. W skrócie organizacja stara się zapewnić twórcom ochronę ich praw przy jednoczesnym umożliwieniu jak najszerszego wykorzystania ich dzieł. W 2005 roku rozpoczął działalność polski oddział Creative Commons. Podstawowym narzędziem Creative Commons są licencje prawne pozwalające zastąpić tradycyjny model “wszystkie prawa zastrzeżone” zasadą “pewne prawa zastrzeżone”. Cztery podstawowe warunki licencji CC to:

 

źródło: https://creativecommons.pl/poznaj-licencje-creative-commons/

 

Jak zasoby wpływają na zmiany w systemie edukacji? 

Otwartość wszelkich zasobów edukacyjnych mocno wpływa na pozytywne zmiany w systemie edukacji. Uważam, że dbanie o dobro tych zmian leży również po stronie pracodawców. Dobrze przygotowany absolwent do zawodu jest cennym nabytkiem dla firm. Cytowany na początku Jack Ma podkreśla, że istnieją cztery obszary, w których powinniśmy edukować dzieci i młodzież. Są to: wartości, wiara w swoje umiejętności, niezależne myślenie oraz współpraca. Odnosząc się do swoich doświadczeń – ani szkoła, ani studia nie nauczyły mnie współpracy oraz większości umiejętności miękkich, które nabyłem pracując w sektorze bankowym. Spinając wszystko w całość wierzę, że przedsiębiorstwa dzięki licencjom CC mogą bezpiecznie oferować przyszłym pracownikom możliwość zdobycia bardzo cennych umiejętności. Według mnie E-learning jest do tego świetnym narzędziem.

Krzysztof Chojecki

Moją największą pasją jest matematyka. Porzuciłem karierę analityka bankowego na rzecz pomocy innym w nauce matematyki. Wykorzystuję do tego e-learning. Nagrałem ponad 600 filmów objaśniających tajniki królowej nauk. Współtworzę projekty edukacyjne takie jak: „pistacja matematyka”, „mapa karier” oraz „Lekcje z Legią”. Trenuję nauczycieli z wykorzystywania nowoczesnych technologii w edukacji. Mam ogromną przyjemność należeć do grona najbardziej innowacyjnych nauczycieli na świecie w roku akademickim 2018/2019 według Microsoft. Moje motto zawodowe to: „education is sharing”.

Nowe szkolenie

close-link

Newsletter

Zapisz się do newslettera

- otrzymuj informacje o aktualnych

wydarzeniach i promocjach!

Dziękujemy, że jesteś z nami!
Wkrótce się skontaktujemy.

close-link