Dieta redukcyjna, a zasady żywienia

Nadwaga i otyłość - epidemie XXI wieku. Modne diety – prawda czy mit? Jak skutecznie walczyć z nadmiernymi kilogramami?

Life Style Opublikowano: 7 marca 2019, Artykuł 12/2019

Dieta redukcyjna, a zasady żywienia

Nadwaga i otyłość – epidemie XXI wieku. Modne diety – prawda czy mit? Czy wiesz jak skutecznie walczyć z nadmiernymi kilogramami?

 

Nadwaga i otyłość – epidemie XXI wieku

Nadmiar masy ciała, niekorzystnie wpływa zarówno na jakość naszego zdrowia, jak i długość życia. Niestety w perspektywie czasowej zaburza wiele procesów życiowych. Tym samym przyczynia się do powstawania:

 • miażdżycy tętnic
 • chorób serca i naczyń
 • nadciśnienia tętniczego
 • chorób układu oddechowego
 • cukrzycy
 • dny moczanowej
 • niektórych nowotworów
 • zwyrodnień stawów
 • a nawet ciężkich zaburzeń psychoemocjonalnych

Modne diety – prawda czy mit?

Istnieje wiele kontrowersji dotyczących metod walki z nadmiernymi kilogramami. Niestety wynika to z faktu poddawania nas wpływom reklamy, nieuczciwego marketingu i wiedzy wyssanej z palca. Powinniśmy promować tylko te fakty oparte na wynikach badań i obserwacji klinicznych oraz sprawdzonej wiedzy medycznej.

Diety samodzielnie komponowane (opierające się głównie na redukcji kalorii) lub diety alternatywne powodują wprawdzie szybki ubytek masy ciała, jednak najczęściej jest on związany nie z utratą tkanki tłuszczowej, ale ze znaczną utratą tkanki mięśniowej i wody.

Wielu z nas przekonało się, że w perspektywie czasowej po pierwsze redukcja ta nie jest efektywna (efekt jo-jo), a po drugie  stwarza zagrożenie dla zdrowia. Ponadto, że diety wprowadzające znaczną redukcję kalorii, nie są na dłuższą metę możliwe do zniesienia. Z pewnością nie przynoszą korzyści nam, ale wyłącznie ich propagatorom.

Jak skutecznie walczyć z nadmiernymi kilogramami?

Zapotrzebowanie energetyczne i poziom wyznaczanego deficytu energii są u każdej osoby inne. Zatem ustalanie diety i ilości oraz rodzajów produktów powinno być wyznaczane indywidualnie w zależności od określonej:

 • należnej masy ciała
 • wzrostu
 • płci
 • aktywności fizycznej

Najbardziej efektywna jest prawidłowa ocena stanu odżywienia i zindywidualizowana terapia żywieniowa pod opieką specjalisty w zakresie żywienia. Stosowanie takiego programu musi być odpowiednio monitorowane i oceniane.

Szkolenie Dieta redukcyjna zasady żywienia 

Szkolenie pt. „Dieta redukcyjna zasady żywienia” odpowie na pytanie w jaki sposób tego dokonać. Zapraszamy już 8 kwietnia w Warszawie. Sprawdź jak prawidłowo układać diety i dobrać suplementację w redukcji masy ciała. 

Dr Małgorzata Mizgier

Dietetyk, biolog, wykładowca akademicki. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu dietetyki i profilaktyki żywieniowej, a także indywidualne poradnictwo dietetyczne dla dzieci i osób dorosłych, w tym pacjentów z nadwagą, otyłością (posiada certyfikat SCOPE – Specialist Certification of Obesity Professional Education), cukrzycą, chorobami tarczycy, zaburzeniami odżywiania, nietolerancją pokarmową. Autorka programów profilaktyki oraz terapii żywieniowej „Zdrowa i sprawna w ciąży” oraz „Skuteczne odchudzanie”. W swym dorobku ma ponad 60 krajowych i zagranicznych publikacji i doniesień naukowych.

Najczęściej czytane

Nowe szkolenie

close-link

Newsletter

Zapisz się do newslettera

- otrzymuj informacje o aktualnych

wydarzeniach i promocjach!

Dziękujemy, że jesteś z nami!
Wkrótce się skontaktujemy.

close-link