Optymalizacja windykacji – potrzebna od zaraz!

Optymalizacja windykacji? Potrzebna od zaraz? Wybierz narzędzia windykacyjne i zasoby, ustal plan realizacji i… działaj? Skuteczna windykacja należności jest możliwa! Zmiany w windykacji są proste - spróbuj od zaraz. Zapoznaj się z artykułem Joanny z firmy vSoft.

windykacja Opublikowano: 26 września 2018, Artykuł 7/2018 r.

Każdy aspekt procesów biznesowych można dostosować, zmienić, poprawić, wyeliminować. Jednak zanim zabierzemy się za optymalizacje – najważniejsze, co musimy zrobić, to dobrze zdefiniować cel, jaki chcemy osiągnąć.

Dynamika zmian w otoczeniu biznesowym wywołuje konieczność dostosowania się i ciągłego doskonalenia – procesów, kadry, systemów i procedur. Przy wprowadzaniu optymalizacji procesów musimy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które znacznie ułatwią ich wprowadzanie i pozwolą zminimalizować ryzyka projektowe.

Każdy aspekt procesów biznesowych można dostosować, zmienić, poprawić, wyeliminować. Jednak zanim zabierzemy się za optymalizacje – najważniejsze, co musimy zrobić, to dobrze zdefiniować cel, jaki chcemy osiągnąć. Dynamika zmian w otoczeniu biznesowym wywołuje konieczność dostosowania się i ciągłego doskonalenia – procesów, kadry, systemów i procedur. Przy wprowadzaniu optymalizacji procesów musimy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które znacznie ułatwią ich wprowadzanie i pozwolą zminimalizować ryzyka projektowe.

Dobry plan

Zacznijmy od początku – podstawą jest zdefiniowanie celu, jaki chcemy osiągnąć w założonym czasie. Następnie wybieramy narzędzia i zasoby, ustalamy plan realizacji i… działamy?

Jeszcze jeden mały krok przed nami – pozyskanie zwolenników lub sponsorów którzy na pewno zapytają:
– Co dzięki temu zyska organizacja?
– Jak ograniczymy koszty po wprowadzeniu optymalizacji?

Niektórzy nadal kojarzą optymalizację procesów z możliwością cięcia kosztów działania oraz oczekują szybkich i efektownych rozwiązań za niewygórowaną cenę. A czasami zapominają, że każda optymalizacja to inwestycja – wielowymiarowa i na początku trudna do oszacowania, ale nadal inwestycja – w ludzi i systemy.

Zmiana, zmiana, zmiana

Optymalizacja = zmiana. Zakończona sukcesem optymalizacja to dobrze przeprowadzony proces zmiany. To działanie z efektem domino – jedna zmiana pociąga za sobą drugą, gdyż w pewnym momencie uświadamiamy sobie nowe obszary do optymalizacji i zaczynamy dostrzegać nowe możliwości. Mamy już przetrenowany proces definiowania celu, pozyskiwania sponsorów, odbierania gratulacji za sukces, więc… do dzieła! ZACZYNAMY!

Joanna Skawińska

Analityk Pion Rozwoju Obszaru Windykacji w VSoft. Wiedzę i doświadczenie w obszarze dochodzenia należności zbudowała na bazie zarządzania procesami i zespołami odpowiedzialnymi za monitoring i windykację klientów bankowych, czym zajmowała się od 2005 roku. Od 2008 roku była związana z Alior Bankiem, gdzie odpowiadała za zarządzanie procesami monitorowania klauzul umownych klientów indywidualnych oraz procesem i zespołem windykacji telefonicznej. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. W VSoft SA zajmuje się analizą i optymalnym dopasowaniem narzędzi IT do potrzeb biznesowych w obszarze monitoringu i windykacji.

Nowe szkolenie

close-link

Newsletter

Zapisz się do newslettera

- otrzymuj informacje o aktualnych

wydarzeniach i promocjach!

Dziękujemy, że jesteś z nami!
Wkrótce się skontaktujemy.

close-link